Information
1/4

Bli franchisetagare eller fristående mäklare på Retrade

Sverige

All amounts are in SEK.
Highest bid:
0,-
Reservation price:
(not met)
Increment:
2000,-
New bid:
New auto bid:
Closes in:
30
d
:
22
h
:
43
min
:
39
s
Jun 11, 2026, 7:00 AM

Product information and Technical condition

Bli franchisetagare eller fristående mäklare på Retrade Vi söker två olika partners för små och medelstora företag:

Franchisetagare: För dig som vill bygga ett lokalt kraftpaket. Du föreställer dig en permanent plats, anställda över tid och ett tydligt fotavtryck i din region.

Fristående mäklare: För dig som trivs bäst "på vägen" i ett mindre geografiskt område, med fokus på personlig uppföljning av små och medelstora företag.

Leder den tekniska revolutionen på maskinmarknaden Retrade har omdefinierat hur maskiner hanteras och säljs under det senaste året. Som franchisetagare hos oss får du inte bara en försäljningsmöjlighet, utan även tillgång till en nyutvecklad teknikstack utformad för dagens krav på effektivitet och insikt.

Två plattformar - En komplett affärsmodell: Som franchisetagare ger du dina kunder kontroll över värdet på hela deras maskinflotta genom två sömnlösa system:

Livscykelplattform: Ett modernt system för att hantera och optimera maskiner under hela deras livslängd.

Auktionsplattformen: En snabb och effektiv kanal för att realisera värde genom försäljning.

Båda plattformarna har utvecklats under det senaste året och byggts från grunden för att utnyttja det pågående paradigmskiftet inom digitaliseringen. Detta ger dig och dina kunder bra insikt och en användarupplevelse som ligger långt före traditionella lösningar.

Vad du får som franchisetagare: Marknadens modernaste verktygslåda: Moderna system för registrering, värdering och auktionshantering.

Eget affärsområde: Du får ägarskap för att utveckla ditt eget distrikt eller segment i ett nordiskt nätverk.

Ett erkänt varumärke: Agera som en professionell rådgivare med stöd av etablerat förtroende och ny teknik.

Skalbarhet: Möjligheten att bygga en mycket lönsam verksamhet på en marknad som präglas av det gröna skiftet och digitalisering.

Vem är du? Vi söker företag eller personer som vill professionalisera sin roll på maskinmarknaden. Du har erfarenhet och nätverk inom:

Maskinleverantörer, uthyrning eller maskinstyrning.

Industri, verkstad eller drift av tung utrustning.

Du förstår värdet av modern mjukvara och vill ligga i framkant av den tekniska utvecklingen.

Din roll: Som franchisetagare äger du kundrelationen och agerar som en strategisk partner för företag som ska hantera eller avyttra utrustning. Du använder våra moderna plattformar för att skapa värde för kunden, medan Retrades system hanterar logistik, fakturering och ekonomi.

Obs: Detta är inte en anställning, utan en förfrågan om att bygga upp din egen verksamhet som franchisetagare i vårt nordiska nätverk.

Är du nyfiken eller redo att ta ansvar för framtidens maskinmarknad? Kontakta Sofie Tegelhammar på sofie.tegelhammar@retrade.eu eller 072-9724554 för mer information om våra lediga distrikt.

Model and Make

Brand:
Bli franchisetagare eller fristående mäklare på Retrade

General conditions

  • Sales commission is included in your bid. Auction charges and VAT is added when applicable.
  • Payment charges (kr 250,- / EUR 25) will be added.
  • All invoices have 5 days payment terms.
  • Payment must be registered before seller can be contacted for collection of purchased items
  • All purchases must be collected within 21 days.
  • No collection can be made without prior agreement with the seller.
  • The auction item is approved by the buyer at collection.
  • The buyer is responsible for all costs and arrangements with regards to collection, transport and export.

Click here for an offer for transport.

Bids

BidderAmountTypeTime